Ekonomik büyüme dönemlerinde gayrimenkul yatırımı, yatırımlar yapacak yüksek bir sermayeye sahip olanlar için iyi bir seçenektir.

Piyasada pek çok farklı seçenek bulunmaktadır: oturum amaçlı konut alma veya tatil konutu olarak kiralama, yenileme ve satma için gayrimenkul alma… En iyi seçeneğe karar vermek kolay değil, bu sebeple konu hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olmak, pazar araştırması yapmak ve uzman tavsiyesi almak gerekir. Ancak bu süreçte size yardımcı olabilecek, yüksek kârlılık getiren bir gayrimenkul yatırımı yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı püf noktaları vardır. 

Yazı boyunca size bu püf noktalarını açıklayacağız. Ancak daha önce, size gayrimenkul sahibi olmanın yararlarından bahsetmek istiyoruz.

Gayrimenkul sahibi olmanın avantajı nedir? 

Gayrimenkul yatırımının gerçekten avantajlı olup olmadığını merak ediyor musunuz? Buna cevabımız, evet. Gayrimenkul varlıkları büyük bir gelir kaynağı olabilir. Ancak kötü bir yatırım, bir şirket veya birey için çok daha büyük kayıplara neden olabilir.

Bu kayıplardan kaçınmak için, sektör hakkında bilgi sahibi olan ve kişisel sermayenizi veya şirket sermayesini artıracak iyi bir gayrimenkul yatırımı yapmanıza yardımcı olabilecek uzmanların profesyonel tavsiyelerini dinlemek önemlidir. 

Gayrimenkul yatırımı yapmak ayrıca, borç vb. ödemeleri gerçekleştirmek veya daha fazla kâr elde etme amaçlı yatırım yapmak için de kullanılabilir. 

Bir gayrimenkul yatırımı seçmenize yardımcı olacak püf noktaları

Yazının devamında, gayrimenkul yatırımı yaparken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçlarından bahsedeceğiz:

Konum

Konum, doğru gayrimenkul yatırımını seçmede kilit noktadır. Bir tatil konutuna yatırım yapmak istiyorsanız büyük şehirleri veya turistik bölgeleri tercih edebilirsiniz. Ancak, satış amaçlı bir mülke yatırım yapmak istiyorsanız, İstanbul veya Ankara gibi dinamik bir pazara sahip şehirleri seçmeniz en doğrusu olacaktır. En iyi bölge nasıl seçilir? Analiz ederek! Bu noktada, nüfusun çoğunluğu için fiyatların uygun olduğu popüler bölgelerde bir gayrimenkul aramanızı önerebiliriz. Aynı şekilde kira getirisi yüksek ve okul, süpermarket, hastane gibi hizmetlere erişimi kolay bölgelerde gayrimenkul yatırımı yapmak avantajlı olacaktır.

Mülkün türü

Doğru mülk türünü seçmek önemlidir, bu nedenle farklı seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekir: mobilyalı evler, mobilyasız evler, oda sayısı ve daha önce bahsettiğimiz seçenekler(oturum amaçlı konut kiralama, tatil konutu kiralama, vb). Yatırım yapmadan önce yatırım amacı ve piyasadaki mevcut seçenekler hakkında net olmak, yatırımın başarılı olması için çok önemlidir.

Mülkün fiziksel durumu

Yatırım yaparken mülkün durumunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Bina yaşı, mülkün planı, imkanları ve nitelikleri gibi, mülk durumunu analiz ederken dikkat edilmesi gereken faktörler mevcuttur. Tüm bu faktörlerin analizi, mülkün fiyatını, bakım ve gerekirse onarım giderlerini hesaplamaya  yardımcı olacaktır.

Kentsel planlama yönetmeliği

Bir mülk satın almadan önce kentsel planlama yönetmeliğinde yeni altyapı ya da tesislerin planlanıp planlanmadığı gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Özellikle de gayrimenkul yatırımı olarak arsa alımı düşünüldüğünde, kentsel planlamalar büyük önem taşımaktadır. Böyle bir durumda, arsanın inşaat iznine sahip olup olmadığı, ne gibi gereklilik ve düzenlemelere ihtiyaç duyduğu hakkında iyi bir analiz yapmak, yatırımınıza zarar verebilecek sürprizlerden kaçınmak için gereklidir.

Vergilendirme

Her bir gayrimenkul türüne özgü farklı yasal düzenlemeler mevcuttur. Yatırım yapmadan önce tüm bu düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Yatırım yapılacak gayrimenkul türüne(konut, işyeri, arsa veya arazi) ve bulunduğu yere(büyükşehir belediye sınırları dahilindeki ve dışında kalan bölgeler) göre farklı oranlarda vergilendirme uygulanmaktadır. 

Piyasa durumu

Piyasadaki durum nedir? Tüm yatırımcıların, gayrimenkul yatırımı yaparken özellikle piyasanın yakın tarihteki durumu ve gelişimi ile ilgili olarak tüm tavsiyeleri dikkate alması gereklidir. Peki piyasanın durumu derken neyi kast etmek istiyoruz? Neler dikkate alınmalıdır? Satın alma işlemi sırasındaki faiz oranları, Mortgage(ipotek) yasası ve geçirdiği değişiklikler, Türkiye’deki tatil konutu kiralama düzenlemeleri gibi gayrimenkul piyasasının durumunu belirleyen faktörler gayrimenkul yatırımı sırasında göz önünde bulundurulmalıdır.

Gayrimenkul kârlılığı

Bir gayrimenkul yatırımı yaparken, yatırımının kârlılık oranı, kırsal ve kentsel alanlardaki emlak piyasasının durumu, kıyı bölgelerinde yatırım yapmanın kârlılığı vb. faktörleri incelemek önemlidir. Kârlılığı hesaplayabilmek için ilk önce, başlangıç yatırımı, ödemeniz gereken vergiler, işlem giderleri(gayrimenkul danışmanları, noterler vb.) tadilat ve onarım giderleri gibi harcamaları hesaplamanız gereklidir. Tüm masrafları dikkate alırsanız, mülkün ne kadar kârlılık oranını tam olarak öğrenebilirsiniz.

Gayrimenkul yatırım türleri

Yazının giriş bölümünde çeşitli gayrimenkul yatırımlarından bahsettik. Bu bölümde ise bu yatırımlardan daha detaylı bir şekilde bahsedeceğiz:

  • Kitlesel fonlama: Bu yatırım türünde, pek çok yatırımcı herhangi bir mülk veya gayrimenkul için ortak yatırım yapmak üzere bir araya gelir.

  • Kiraya verme amaçlı gayrimenkul yatırımı: Uzun vadeli bir getiri sunar ve oldukça yaygın bir yatırım türüdür.

  • Yenileme ve satma amaçlı gayrimenkul yatırımı: Önceki yatırımın aksine, daha kısa vadeli bir getiri sunar.

  • Turizm amaçlı gayrimenkul yatırımı: AirBnb veya benzer platformlar sayesinde, hızlı bir getiri elde edilebilir.

  • Ticari amaçlı gayrimenkul yatırımları:  İşyeri, ofis, endüstriyel depo vb. gibi ticari amaçla kullanılacak gayrimenkul yatırımları yapılabilir. 

  • Pasif gayrimenkul yatırımları: Büyük risk almadan yatırım yapabilen gayrimenkul yatırımcıları aracılığıyla yapılan yatırımlardır. Yüksek getiri yine de mümkündür.

Yatırımlarınızdaki riskleri önlemek için en iyi profesyonellere danışın!