Tüm girişimci projeler bir iş fikri ile başlar. İş fikri, tüm girişimci arzularınızı inşa edeceğiniz temel yapı taşıdır.

Bir iş kurarken karşılaşılan en büyük zorluklardan biri, iş fikrini tanımlamak ve şekillendirmektir. Bu aşama gelişigüzel olmamalıdır; işletmenin gelecekteki başarısını garanti altına almak için analitik, titiz ve gerçek bir çalışma gerektirir.

Günümüzde yüzlerce şirket bulunuyor ve rekabet de oldukça yüksek. Bu nedenle, sadece benzersiz bir şey sunabilecek bir fikir, ideal bir iş fikri olarak kabul edilebilir.

İyi bir iş fikri duymak ister misiniz? Yazıyı okumaya devam edin ve gelecekteki işiniz için en iyi fikri seçmek üzere nasıl bir arama sürecine girmeniz gerektiğini öğrenin.

İyi bir iş fikri nasıl bulunur?

Tüm iş fikirleri aynı değildir. Gerçekte 20 iş fikrinden yalnızca 5’i uygulanabilir ve  başarı vaat eden bir geleceğe sahip olabilir. 

Rekabet son derece yüksek olduğu için, küçük detaylar, iş fikrinin sürekli değişen pazarda ayakta kalabilmesini sağlayacaktır.

Nereden başlamak gerekiyor?  İyi ve yenilikçi iş fikirleri bulmak için aşağıdaki ipuçlarını not edin.

İş fikirleri bulmak için tavsiyeler

Bir girişimci olarak pek çok iş fikriniz olabilir. Hepsi kulağa hoş geliyor da olabilir…Peki bu fikirler gerçekten de yenilikçi ve geleceğe yönelik iş fikirleri mi?

Yazının devamında, iş fikirlerinizin geçerliliğini ölçmenize yardımcı olabilecek bazı eylem ve sorulardan bahsedeceğiz.

Size rahatsızlık veren bir şey için çözüm üretin

Tüm başarılı şirketlerin ortak bir noktası var: problem çözme. 

Piyasada başarılı olmanın tek yolu hedef kitle için bir problemi çözmektir. Bir işin temeli buna dayanmaktadır.

Bunu yapmanın en kolay yollarından biri kendi hayatınıza odaklanmaktır. Başka bir deyişle, sizi rahatsız eden bir duruma çözüm üreterek çok iyi bir iş fikri çıkarabilirsiniz.

Belirli bir müşteri hedef kitlesine ve bu kitlenin ihtiyaçlarını analiz etmeye ihtiyacınız yok… Elinizde çok daha büyük bir avantaj var. Sunmak istediğiniz ürün veya hizmeti bulmak ve tanımlamak için kendiniz müşteri modeli olabilirsiniz.

Beyin fırtınası yapmak

Beyin fırtınası yapmak, yaratıcı problem çözme için bilinen en iyi  tekniklerden biridir.

Bir grup insanın fikir biriktirerek belirli bir soruna çözüm bulmaya çalıştığı bir eylemdir.

Sorun çözme için resmi olmayan bir yaklaşımı, sorunları yenilikçi yöntemlerle görmek için yeni kavramlar geliştirmenin bir yöntemi olan yanal düşünme ile birleştirir. 

Bu yöntem, sadece iş fikirleri bulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda iş fikrinin getireceği zorluklara ve hedeflere çözümler sunmanın anahtarı da olabilir. 

Pazarı analiz edin

Her bir iş fikri pazar analizini içermelidir. Bu, profesyonel bir iş planı yapmanın ilk ve en önemli nedenlerinden biridir.

Piyasaların değiştiğini, yenilikçi bir iş fikrinin pazarınızdaki değişikliklere paralel gitmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Mevcut pazara değil, potansiyel pazara bakmalısınız. Mevcut pazarın bilgileri çok gerekli olsa da, yeni iş fikriniz için bir niş müşteri kitlesinin olup olmadığını bilmek de önemlidir. 

Dikkat alınması gereken faktörler nelerdir?

  • Pazar segmentasyonu. Hedef pazarı segmentlere ayırmaya çalışın. Pazarı segmentlere ayırmak, pazarın en spesifik ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur.
  • Pazar büyüklüğü ve büyüme. Pazarı iyi ölçmek ve değerlendirmek gerekir. Pazar tahminleri, büyümelerinin yüzde artışını tahmin etmek için pazarın her bir segmentindeki toplam potansiyel müşteri sayısıyla başlar.
  • Pazar eğilimleri. Piyasada olan biteni anlamak kaçınılmazdır: eğilimler, talepler ve seçilen pazarda mevcut olan teklif türü.

Mevcut bir ürünün daha uygun fiyatlı bir versiyonunu geliştirin

Fiyatlandırma, iş dünyasında ve finansta başarı formülünün çok önemli bir parçasıdır. Çoğu kişi, ürün veya hizmetlerinin fiyatı konusunda kafa karışıklığı veya anlaşmazlıklar yaşamaktadır.

Kendinizi rakiplerinizden farklı kılmak için iyi bir fikir, mevcut olandan daha düşük bir fiyata ürün ve hizmet geliştirmektir. Fikir oldukça açıktır, fiyatlarımızı düşürürsek, daha rekabetçi olur ve ürünlerimizi daha fazla satma imkanı buluruz.

Elbette, uygunluğu doğrulamak için bu fiyatlandırmanın fizibilitesinin bir analizini yapmak gerekir. Fiyatlar düşürüldüğünde ürün talebi tüm ürünler için artmaz.

Yeteneklerinizi yeni bir sektöre uygulayın

Hangi yeteneklere sahipsiniz? Bu yetenekler yeni bir sektörü değiştirmek veya geliştirmek için gerekli temel kaynakları mı oluşturuyor?

Yenilikçi iş fikirlerini tanımlamanın bir başka yolu, bir iş sektörüne uygulanan becerilerimizi gözden geçirmektir.

Yakın zamanda hiçbir yenilik göstermemiş bir kategori bulun

İnovasyonu bir iş fikri için farklı bir faktör olarak ele alarak, inovasyondan yoksun bir niş belirleyin..

Bu iş alanı belirlendikten sonra, hangi yeniliklerin mümkün olduğunu ve potansiyel müşterilere hangi  çözümleri sunduklarını düşünmeniz gerekir.

Alıcıları ve sosyal çevrenizi dikkate alın

Bir girişimci, gerekli bilgileri her zaman alabilmek için iyi bir dinleme kapasitesine sahip olmalıdır.

Sahip olduğumuz sosyal çevre bize toplumun ve belirli bir pazarın eğilimleri ve talepleri hakkında bir fikir verebilir. 

Öte yandan, satışlar, alıcının satın alma kararının sonraki aşamalarında yoğunlaştığı için, bu potansiyel müşterilerin ihtiyaçları ile ilgili tüm detayları dikkatle “dinlemek” önemlidir.

Sonunda, yenilikçi bir iş fikri haline gelebilecek bir iş bağlamını net bir şekilde görebileceksiniz.

2020 yılı, bir girişimci olarak kariyerinizin başlangıcı olabilir, başarı şansınızı en üst seviyeye çıkarmak için, niş bir müşteri ve pazar türünün talep ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek yenilikçi bir iş fikrini belirlemeniz gerekir.