Biraz birikiminiz var ve bir işe yatırım mı yapmak istiyorsunuz? Güzellik salonu franchise’ı açmayı düşündünüz ancak henüz karar veremediniz mi?  Bu yazıda, güzellik salonu franchise’ı açmanın neden kârlı olduğunu, güzellik sektörüne yatırım yapmanın avantajlarını ve güzellik salonu franchise’ı açarken dikkat etmeniz gereken noktaları açıklayacağız. 

Sakın kaçırmayın!

Güzellik salonu franchise’ı almak kârlı bir yatırım mıdır?

Bugün için kuaför ve güzellik salonları açmanın oldukça kârlı bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise insanların dış görünüşüne her geçen gün daha fazla önem veriyor olması. Dolayısıyla sektörün cirosu son birkaç yılda %3’ün üzerinde arttı.

Son yıllarda ciro neden bu kadar arttı? Bunun temel nedeni, daha önce de belirttiğimiz gibi, insanların fiziksel görünümlerine daha çok dikkat etmeleri ve kendilerini hem ruhsal hem bedensel olarak daha iyi hissetmek istemeleri. Kadınların yanı sıra erkekler de son yıllarda dış görünüşlerine daha fazla özen gösterdikleri için sektördeki potansiyel müşteri sayısı da önemli ölçüde artmış oldu.

Güzellik salonu franchise’ı açmanın avantajları 

Yazının devamında, bir güzellik salonu franchise’ına yatırım yapmanın avantajlarını detaylı olarak açıklayacağız.

Geçici bir sektör değil

Burada kastettiğimiz, kuaför ve güzellik salonlarının trendleri takip eden geçici işletmeler olmadığıdır. Herkes zaman zaman iyi bir saç kesimine ihtiyaç duyduğu için bu tür işletmeler gereklidir. Bununla birlikte, krizlerin veya rekabetin işletmeye mümkün olduğunca az zarar vermesi için gelişmek ve zamana ayak uydurmak önemlidir. 

Daha yüksek talep

Güzellik ve kuaförlük hizmetleri her yaştan erkek ve kadınlar tarafından talep edildiğinden talep oldukça yüksektir, bu nedenle pazar oldukça büyüktür.

Büyük yatırımlara gerek yok

Genel olarak, bir kuaför veya güzellik salonu açmak için gerekli yatırım çok yüksek değildir.  Franchise açarken sadece bir iş yerini markaya uygun şekilde adapte etmek ve bilinen kuaförlük hizmetlerini sunabilmek için gerekli ürünleri tedarik etmek gerekir; ki bu da büyük miktarda yatırım gerektirmez. 

Yüksek kârlılık

Bu tür franchise’lar yüksek kârlılık sunar. Çoğu durumda, yatırımı azaltmak ve yavaş yavaş büyümek için küçük iş yerleri ile başlayabilirsiniz.  Bu tür bir franchise açmanın düşük maliyetli olması ve girişimcinin karşı karşıya olduğu masrafların yüksek olmaması bu işi oldukça kârlı hale getirir. 

Konsolide marka

Marka zaten kendini kanıtlıyor! Bu sadece kuaför salonu için değil, tüm franchise’lar için ortak bir avantajdır. Türkiye’deki herhangi bir kuaför veya güzellik salonu franchise’ında işe sıfırdan başlamak zorunda kalmamak ve iş kurmakla ilgili risklerden kaçınmak için konsolide bir markanız olacak.

İhmal edilmiş ve yetersiz hizmet veren bir pazara hizmet etme

Pek çok güzellik salonu sektörün hızlı gelişimine ayak uyduramamış ve geride kalmıştır.  Bu, güzellik salonlarının pek çok müşterinin mevcut ihtiyaçlarını karşılayamaması sebebiyle pazarın bir şekilde ihmal edildiği anlamına gelir. 

Bir güzellik salonu franchise’ı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

En önemli kararlardan biri ne tür bir iş yapmak istediğinize karar vermektir.  Karar verdikten sonra, gerçekten güvenebileceğiniz ve  rahat hissedeceğiniz bir marka seçmeniz gerekir.

Başka nelere dikkat etmeliyim? Bir güzellik salonu franchise’ı seçerken dikkate almanız gereken tüm maddeleri size liste olarak sunuyoruz:

  • Gerekli kaynaklar: Franchise’ın açılması ve işletilmesi için hangi kaynaklara ihtiyaç olduğu (para, iş yeri vb.)
  • Alınan destek: Franchise bu sürece nasıl dahil oluyor? Genel merkezden alacağınız desteği unutmayın!
  • Rekabetçi ürünler ve hizmetler: Franchise ile sunulan ürün veya hizmetler bulunduğu bölge için gerçekten rekabetçi bir konumda mı?
  • Tüm bilgileri kontrol edin ve doğrulayın: Önceden edindiğiniz bilgilere güvenmeyin. Franchise’a girmeden önce bilgileri kontrol edin.
  • Franchise sözleşmesini iyi inceleyin: Gelecekte hiçbir sürprizle karşılaşmamak ve aklınızda hiçbir şüphe kalmaması için bir avukatla görüşün ve sözleşmeyi birlikte inceleyin.
  • Ürün, ekipman ve hizmetlerin kalitesi: Hizmetler veya ürünler sonuç veriyor mu? Franchise tarafından sunulan hizmetlerin, müşterilere iyi sonuçlar garanti eden kaliteli hizmetler olduğundan emin olun.
  • Riskler: İleride cezai işlemler gibi herhangi bir sürprizle karşı karşıya kalmamanız için risklerin ne olduğundan emin olmanız önemlidir.

Bu yazının, bir kuaför / güzellik salonu kurmanın avantajlarını ve hepsinden önemlisi, nasıl franchise seçmeniz gerektiğini keşfetmenize yardımcı olmasını umuyoruz.