Gelişime açık ve zaman içinde büyüyecek bir işe yatırım yapmak, pazarın iyi analiz edilmesine ve iş kolunun iyi tanımlanmasına bağlıdır. 

Kuaförlük sektörü yıllar içerisinde yerinde saymayıp, sürekli değişerek ve büyüyerek başta franchise’lar olmak üzere pek çok farklı iş modeli sunabilmiştir. 

Talepler arttıkça, seçenekler ve fırsatlar da değişmektedir. Bir kuaför salonuna yatırım yapmak çok iyi bir seçenek olabilir, ancak yüksek oranda profesyonel rekabeti de beraberinde getirmektedir. 

Bir kuaför salonuna başarıyla yatırım yapmak için ihtiyaç duyulan şey, gerçekçi bir iş planının hazırlanmasıdır. İşi büyütebilmek için rekabet avantajlarını iyi tanımlayabilmek gereklidir. 

Şimdi, bir kuaför salonu açarken dikkat edilmesi gereken noktalara bir göz atalım. 

Neden bir kuaför salonu açmak istiyorum?

Kendinize sormanız gereken ilk soru budur. Bu soruyu yanıtlamanıza yardımcı olacak bazı noktalar ise şunlardır:

 • Bu kararı vermeden önce kendinize sormanız gereken ilk soru şudur: Ben bu işi gerçekten yapmak istiyor muyum? Bir işe başlamak, özveri ve bilgi gerektirir. Bu sebeple, sıfırdan başlayacağınız bu işe karşı tutkulu ve işi büyütmek için azimli olmanız şarttır. 
 • Yapmak istediğim iş için talep yüksek mi? Türkiye’de kuaförlük sektörü her geçen gün daha da büyüyor. Yapılan çeşitli kamuoyu araştırmalarına göre, özellikle kadınlar, ayda en az bir kere kuaföre gidiyor. Değişen bakım trendleri ve günümüzün güzellik algısı sebebiyle, kuaföre gitme sıklığı da artmaya devam ediyor. 
 • Büyük bir yatırım gerektiriyor mu? Diğer işletmelerle karşılaştırıldığında, kuaför salonlarının yüksek bir yatırım ve / veya nitelik gerektirmediği söylenebilir. Bu tür bir iş yeri açmak nispeten kolaydır.

Anlaşıldığı üzere kuaförlük, iyi bir iş planı sayesinde çok avantajlı bir yatırım fırsatına dönüşebilecek bir iş koludur. 

Kuaför salonu açmak için iş planı

İş planı, bir işletmenin operasyonel ve finansal hedeflerini özetleyen bir belgedir ve bu hedeflerin nasıl karşılanacağını gösteren ayrıntılı planlar ve bütçeler içerir.

Bir iş planı oluşturmak, yeni bir iş kuracak herkesin gerçekleştirmesi gereken ilk adımdır. Hazırlanacak iş planı biçim ve içerik yönünden genel yönergelere uygun olmalıdır. İş planının her bölümü gerekli tüm unsurlar içermeli ve okuyanlar tarafından sorulması muhtemel tüm soruları ele almalıdır.

Profesyonel bir kuaför salonu açmadan önce, iyi bir iş planı hazırlamak için dikkate alınması gereken temel sorular aşağıda listelenmiştir:

Pazar araştırması

Pazar araştırması, tüketicilerin bir ürün veya hizmeti satın alma nedenlerini anlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, işletmenin açılması planlanan coğrafi konumu ve rekabet türünü de değerlendirir.

Kurulacak işletme için doğru lokasyon ve iş yerinin seçilmesi oldukça önemlidir, bu faktör müşteri kazanımı açısından son derece gereklidir. Buna ek olarak, rekabetin türü ve rekabet avantajları hakkında bilgi sahibi olunması önem taşır. 

Bir kuaför salonunun alışveriş merkezlerine veya insanların yoğun olduğu açık yerlere yakın bir konumda bulunması, hedef kitleye ulaşım oranını arttırmış olur. 

Bu iki unsuru analiz ettikten sonra, tüketici davranışlarını ve bu davranışların kültürel, sosyal ve kişisel faktörlerden nasıl etkilendiğini incelemek gerekir. 

Pazar araştırmasında sorulması gereken temel sorulardan bazıları şunlardır:

 • Müşteri profilim nasıl olacak? Yaş, meslek, gelir, yaşam tarzı, eğitim seviyesi gibi faktörleri göz önünde bulundurarak hedef kitle için net bir profil tanımlamak önemlidir. 
 • Şu anda hangi saç hizmetleri kullanılıyor? Müşterilerin hizmeti talep etme sıklığı, tedarikçiler, en popüler uygulamalar ve ortalama harcama maliyetleri de dahil olmak üzere kuaförlük hizmetlerini kullanma alışkanlıklarının açıklanması gerekir. 
 • Müşteriler neden benim verdiğim hizmeti tercih etmeli? Bu, sizi rakiplerinizden ayıracak faktörleri belirlemek için iyi bir sorudur. Bu faktörler, cazip bir fiyatlandırma modelinden, yenilikçi hizmetlere veya şubeye özgü üyelik sistemlerine kadar değişebilir. 

 

Analiz edilecek ve yorumlanacak ne kadar çok bilgi olursa, doğru tahminlerde bulunmak ve doğru kararlar vermek o kadar kolay olur. 

Hizmet

Kuaförlük sektöründe müşterilere verilen hizmet, sizi başarılı kılabilecek en büyük değerlerden biridir.

Hangi hizmetleri sunabilirim? Sunmak istediğim hizmetler hedef kitlenin ihtiyaçlarına cevap veriyor mu? Rakiplerimden farklı bir hizmet sunuyor muyum? İşimi nasıl farklı kılabilirim?

Bu sorular vereceğiniz hizmetleri listelemenize yardımcı olabilir. Saç hizmetlerinin yanı sıra, manikür, epilasyon, vücut bakımı gibi farklı hizmetler sunmak da iyi bir seçenek olabilir. 

Bu noktada, müşteri hizmetlerini ön plana çıkarmalısınız. Müşterilere kişiselleştirilmiş hizmetler sunmak, canayakın bir tutum sergilemek ve müşteri sadakatini güçlendirmek için her türlü detay önemlidir.

Müşterilerinizi iyi tanırsanız onlara nasıl davranacağınızı ve onları nasıl markanıza sadık hale getireceğinizi bilirsiniz. 

Satış tahmini

Bir kuaför salonunuz var ve bu işi seviyorsunuz… ancak, para da kazanmak istiyorsunuz. Bu nedenle, bu tür bir işletmenin yıllık cirosu hakkında fikir sahibi olmanız gerekir. Günümüzde kuaförün lokasyon, mevki ve profesyonelliğine bağlı olarak aylık ortalama kazancı 3.000 ila 7.000 TL arasında değişmektedir. Tanıtım veya reklamlara bağlı olarak, lokasyon ve mevki kuaförün lehine ise bu ücret aylık olarak işletme adına 30.000- 50.000 TL arasında değişebilir.

Satış tahmini ile, haftalık ortalama müşteri sayısını ve ortalama harcamaları görmek mümkündür. Satış tahmini ayrıca, kuaför salonlarının elde ettiği farklı gelir kaynaklarını ve içermektedir: 

 • Saç hizmetleri
 • Ürün satışı
 • Diğer güzellik hizmetleri

Sektör hakkında bilgi sahibi olarak, belirli bir dönemde elde edebileceğimiz tahmini gider ve gelirleri hesaplayabilirsiniz.

Yatırım ve finansman

İşe başlamak için gerekli sermayeye nasıl sahip olurum? Diğer iş türlerine kıyasla bir kuaför salonu açmak fazla maliyetli değildir ancak yine de belirli bir sermayeye sahip olmanız gerekir.

Genellikle, ortalama 15.000 TL ile 50.000 TL arasında bir yatırım yapılması gerekebilir. Bu rakamlar, iş türüne ve sunulacak hizmetlere bağlı olarak değişebilir.

Öncelikle hangi finansman veya yatırım kaynağını tercih edeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Pek çok girişimci, gerekli krediyi almak amacıyla, iş planlarını bankalara sunmayı tercih etmektedirler. Bazı girişimciler ise başlangıç yatırımını karşılayabilecek yatırımcılardan destek almaktadırlar. 

Her iki durumda da, iş fikrinizin daha kolay finanse edilebilmesi için iyi düşünülmüş ve detaylı olarak hazırlanmış bir iş planına sahip olmanız gerekir. 

Pazarlama planı

İyi bir pazarlama planı hazırlamak, iyi bir iş planı hazırlamak kadar önemlidir. Pazarlama planı, ilk etapta, işinizin büyümesine yardımcı olacak en önemli anahtar faktörlerden biridir. 

Bir pazarlama planı, işletmenin potansiyel müşteriler oluşturmak ve hedef pazara ulaşmak için uygulayacağı bir reklam stratejisini ana hatlarıyla belirtir.

İyi bir pazarlama planı oluştururken aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız: 

 • Kararları destekleyecek bir pazar araştırması
 • Belirli demografik ve coğrafi alanları hedefleyen kişiselleştirilmiş mesajlar. Örneğin, belirlene bir süre zarfında, kişiye özel saç hizmetleri sunma gibi. 
 • Ürün ve hizmetleri tanıtmak için platform türünü seçme: radyo, internet, dergiler ve her bir kampanya için farklı iletişim kanalı kombinasyonları. Dijital Pazarlama da, online ve sosyal medya kullanımındaki artış sebebiyle büyük önem taşımaktadır. 
 • Her bir pazarlama kampanyasından elde edilen metriklerin izlenmesi.

 

Beklenmedik durum planı

Bir iş fikrini yaratırken ve geliştirirken beklenmedik pek çok durumla karşılaşabilirsiniz. Peki bu durumlara karşı hazır mısınız?

Beklenmedik durum planı, karşılaşabileceğiniz olası problemlere karşı işletmenin gerçekleştirmesi gereken eylemleri listelemektedir.

Beklenmedik durum, planlanmayan gelir artışı gibi olumlu açıdan da gerçekleşebilir.  Ancak çoğunlukla, işletmenin karşılaşabileceği finansal sorunları veya işi sürdürememe gibi olumsuz durumları ifade etmektedir. 

 

Yönetim özeti

Son olarak, iyi bir iş planının en önemli kısımlarından biri, cazip ve ikna edici bir yönetim özetidir. 

Bu özet, işin ne olduğunu ve neler gerektirdiğini içermektedir, sunduğu güçlü yönleri (strengths) ve fırsatları (opportunities) vurgulamak önemlidir. Bu, zayıf yönleri (weaknesses) veya tehditleri (threats) gizlemek anlamına gelmemektedir, önemli olan bu tür yönlere karşı nasıl çözüm önerilerinin sunulduğudur. 

İş planınız ne kadar sağlam ve kapsamlı olursa, finansman sağlama ve projenizi gerçeğe dönüştürme olasılığınız o kadar yüksektir.

Kuaförlük, oldukça rekabetçi ve çok büyük bir pazara sahip olmaya devam ediyor. Fırsatlardan yararlanmak ve sektörden pay alabilmek; iş fikrinizi güçlendirecek gerekli tüm bilgilere sahip olmanıza ve profesyonel bir iş planı hazırlamanıza bağlıdır.