işletmeler

Kârlı ve yenilikçi işletmeler hakkında bilmeniz gereken her şey

İşletmeler, hizmet veya ürün satarak para kazanırlar. İş, belirli bir hizmet ve ürün aracılığı ile  kamu ihtiyacını karşılayarak para kazanmanın tüm yöntemlerini içerebileceği için oldukça geniş bir kavramdır. 

Başarılı bir iş kurmak sanıldığı kadar kolay değildir. Belirli bir yerde(fiziksel bir iş yeri olması durumunda), belirli bir ürün ve hizmet ile çözülebilecek bir ihtiyaç bulmanız gerekir. 

Günümüzde, online işletmeler çok sayıda insan tarafından erişilebilir olduğundan daha yaygın hale gelmektedir. Bu, potansiyel müşterilerin coğrafi konumla sınırlı olmadığı anlamına gelir. 

Ancak,  iş kurmayı düşünen bir girişimcinin gerçekte bilmek istediği şey, günümüzde hangi işletmelerin daha kârlı olduğudur.

En kârlı işletmeler

Kârlı bir bir iş bulmak her girişimcinin hayalidir. Ancak, bir işte başarılı olmanın büyük ölçüde işletmenin yönetimindeki kişiye bağlı olduğunun kabul edilmesi gerekir. En kârlı iş modeli seçilse dahi, işi sıfırdan kuracak girişimcinin çalışmalarının, projenin başarısı veya başarısızlığını etkileyecek en büyük faktör olduğunu unutmamalısınız. Daha güvenilir bir yatırım olduğu için franchise’lar şu anda en kârlı işletmelerin başında geliyor. Bir franchise iş modelini seçmenin bir diğer avantajı ise, markanın önceden yaratılmış ve pazarlama çalışmalarının halihazırda başlamış olmasıdır. Franchise alarak, henüz tanınmayan yeni bir marka yaratmaya çalışarak işe başlayan işletmelere kıyasla daha avantajlı olursunuz.  

En kârlı işletmelerden bazıları, insanların günlük yaşamını kolaylaştıran hizmetlerin yanı sıra dış görünüşü iyileştirmeye yönelik hizmetler sunan franchise’lardır. Bunun iki farklı nedeni var. İlk olarak, aktif bir çalışma hayatının yanında ev işlerinin düzenli bir şekilde sürdürülmesinin zorluğudur. Pek çok kişi çalışma hayatının yoğunluğundan dolayı hiçbir şeye zaman ayıramamaktan yakınmaktadır. Bu sebeple, giderek daha fazla kişi, ev işleriyle zaman kaybetmemek adına bu tür hizmetler için para harcamayı tercih ediyor. Buna iyi bir örnek olarak eve teslim hizmet sunan kuru temizleme servislerini gösterebiliriz. 

Bu eğilimin bir başka nedeni, insanların fiziksel görünümlerine daha fazla dikkat etmeye başlamasıdır. Sadece estetik açıdan değil, aynı zamanda sağlık açısından da spor merkezleri ve güzellik salonlarına olan ilgi oldukça artmış durumda. 

İyi bir marka imajına sahip oldukları için, bu sektörlerden birinde franchise almak harika bir fikir. İşletmenize en uygun lokasyonu bulun ve işe koyulun! Girişimciliğin ekonomik faktörü de elbette dikkate alınmalıdır. Başlamak için ihtiyaç duyacağınız sermaye miktarının farkında olmanız gerekir. Franchise’lar diğer iş modellerinden daha düşük bir maliyetle kurulabilir ve büyük miktarda para yatırmak zorunda kalmadan başarılı olma imkânı sunmaktadır.  

Yenilikçi işletmeler

Henüz tüketilmemiş, yenilikçi bir iş modeli bulmak oldukça zor. Yeni bir fikir yaratmak için henüz çözüm bulunamamış, bulunduysa da beklentileri karşılayamamış bir ihtiyaç bulmanız ve bu ihtiyacı karşılayan bir ürün veya hizmet oluşturmanız gerekir. Herkes başarıya ulaşmak ister ancak çok az kişi bunu elde edebilir, ancak bu imkansız olduğu anlamına gelmez. Gittikçe daha görünür hale gelen ve iyi bir şekilde işleyen bazı işletme modelleri şu şekildedir:

  • Hayvan dostu restoranlar. Bu tür restoranlar tamamen evcil hayvanların ve sahiplerinin konforuna uygun olarak tasarlandığı için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.
  • Bebek ürünleri kiralama. Pahalı bebek ürünlerinin kullanımı genellikle kısa ömürlüdür, o zaman bu ürünleri satın almak yerine neden kiralamıyoruz? Ürünler daha verimli bir şekilde kullanılır ve çok daha ekonomik bir yöntem olduğu için ebeveynler yeni ürünlere para harcamak zorunda kalmazlar.
  • Yaşlılar için kişisel antrenörler. Kişisel antrenörleri çoğunlukla gençler tercih etse de bu tür bir hizmete asıl yaşlılar ihtiyaç duymaktadır. İleri yaştaki biri için bedensel sağlığını koruyacak motivasyonu ve doğru egzersizleri bulmak zordur. 

Gerçekten yenilikçi olmak istiyorsanız, yeterince karşılanmayan bir ihtiyaç olup olmadığına bakmalısınız. İlk etapta çözümü bulunmamış bir ihtiyaç kalmadığını düşünebilirsiniz, ancak her gün bu işe kafa yoran ve bulduğu fikirleri test eden kişilerden en kârlı ve yenilikçi iş fikirleri çıktığını unutmamalısınız. 

Yatırım olmadan iş kurma

Herhangi bir işi sıfır maliyetle kurmak neredeyse imkansızdır, ancak minimum yatırımla mümkündür. Buna iyi bir örnek olarak,  dropshipping yani stoksuz satış gösterilebilir. Stoksuz satış, online olarak gelen siparişlerin tedarikçi firmaya yönlendirilerek tedarikçinin deposu üzerinden siparişlerin yönetilmesi ve tedarikçinin ürünlerinin satılması anlamına gelmektedir. İşin en iyi yanı, tedarikçiden satın almadan önce ürünün ücretinin alınmasının yanı sıra ürün stoğunun olmamasıdır. 

Bunun için bir web siteniz olması gerekir. Bu nedenle, hosting ve alan adı(domain) alma ve kendiniz nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız web site oluşturma maliyetini eklemeniz gerekir. Ancak günümüzde CMS ve WordPress sayesinde bir web sitesi kurmak çok daha kolay. Stok derdiniz olmadığı için dilediğiniz kadar ürün sunabilirsiniz. Dropshipping yani stoksuz satış ile nihai müşteri ve tedarikçi arasında bir aracısınız. 

 

Gizlilik politikasını okudum ve kabul ediyorum