Girişimci, iyi bir iş fikri bulmak için her şeyi yapabilir. Benzersiz bir iş fikri bulma görevi başlı başına bir zorluk olduğundan, girişimcinin çıktığı yol hiç de kolay değildir.

Günümüzde, on binlerce kişi iyi bir fikirden yola çıkarak kendi işlerini kurmayı düşünüyor, ancak bunun çok düşük bir yüzdesi hayallerini gerçeğe dönüştürebiliyor.

Girişimcilerin yaptığı en temel hatalardan biri, iş fikri arama süreci ve iş planlaması hakkında yeterince net bilgiye sahip olmamaktır.

Yenilikçi ve kârlı bir iş mi arıyorsunuz? Yazının devamında size hayatınızın işini geliştirmenize yardımcı olabilecek bazı iyi fikirler sunuyoruz.

Bir iş fikri nasıl analiz edilir

Bir iş fikri en beklenmedik şekilde ortaya çıkar: kağıt üzerinde karalamalar yaparken veya gelişigüzel bir şeyler düşünürken.

Ancak her şey o kadar basit değil! Süreç düşündüğünüzden daha zorlu olabilir ancak bir yerden başlamanız gerekiyor. Temel iş fikriniz, fikrin uygulanabilirliği ile ilgili son değerlendirmeleri yapıncaya dek düşündüğünüz tüm detaylar sonucunda ortaya çıkacaktır. 

Bahsettiğimiz bu değerlendirme,  iş fikrinizin gerçekliği hakkında net olmanıza yardımcı olacak bir dizi faktöre dayanmaktadır.

Pek çok önemli faktör arasında, işletmenizin gelişimini ve geleceğini değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı hayati faktörleri belirledik:

Yatırım

Ne kadar küçük olursa olsun, yatırım olmadan hiçbir iş fikri gerçeğe dönüştürülemez. Birçok girişimcinin yaptığı gibi, düşük bir yatırım ile geliştirebileceğiniz bir iş modeli aramalısınız. 

Yatırım ne kadar düşükse alacağınız risk de o kadar düşük olacağı için bu şekilde bir yol izlemeniz çok daha mantıklıdır. Seçtiğiniz iş modelinin tüm maliyetlerinin net olması kadar, işe başlama sürecinde size yardımcı olacak gerçek finansman kaynakları portföyüne sahip olmak da önemlidir.

Yatırımla, yani parayla ilgili her konuda net olmadan, girişimci projenin nihai uygulanabilirliğinden emin olmak pek olası değildir.

İş fırsatları

Bir iş fırsatından bahsederken, bahsi geçen iş modelinin sürekli gelişim gösterdiği bir senaryodan bahsederiz. Başka bir deyişle, işletmenin yüksek kapasiteye ve potansiyel müşteri çeşitliliğine sahip ve fazla talep görüyor olmasını bekleriz. 

İş fırsatı ne kadar büyük olursa, daha iyi iş araçları ve stratejileri kullanarak büyüme ve işi yönetme olasılığı da o kadar artar. Bu tür fırsatlar, genellikle tecrübeler sonunda ortaya çıkan ve net bir şekilde belirlenmiş iş modelleridir.

Düşük iş fırsatına sahip fikirler, girişimcilik dünyasına giriş yapanlar için iyi bir seçenek değildir.

Kârlılık

Herkes para kazanmak ister! Bir iş fikri yaratmak ve geliştirmek, ister az ister çok olsun, nihai hedef olarak kâr elde etmeyi amaçlamaktadır.

Kârdan bahsederken karşılaşılan zorluklardan ilki,  elbette ki düzenli kâr elde etmek tüm girişimcilerin hayali olduğu için, yatırımın geri dönüşü aşamasıdır.

İş fikriniz kâr sağlayacak mı? Ne zaman kâr edebileceksiniz? Kârınız maliyetleri karşılayacak mı? Kısa, orta ve uzun vadede elde edilecek potansiyel kâr üzerine bir analiz yapılması şarttır. Kârlı bir iş fikri aranırken, para kaybetmek hiçbir zaman seçenekler arasında yer almaz.

Kolaylık

Hayattaki pek çok şey gibi, basite indirgenmiş işler mükemmel bir şekilde yapılması en kolay olan işlerdir. Bir iş kurma fikri söz konusu olduğunda, karşılaşmayı en az istediğimiz şey, karmaşık durumlar ve zorluklardır. 

Bu noktada önceliğimiz basit bir iş fikri, anlaşılması ve uygulanması kolay, pratik bir çalışma metodolojisi ile bağlantılı basit bir iş modeli bulmak olmalıdır. 

Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, size yenilikçi ve son derece uygulanabilir iş fikirlerinin bir listesini sunuyoruz:

En yenilikçi 10 iş fikri

Girişimcilik Türkiye’de günden güne önem kazanmaya başladı ve yenilikçi iş fikirleri artmaya devam ediyor. 

Yazının devamında, belki de büyük iş fikrinizi bulmanıza yardımcı olacak yenilikçi ve kârlı iş fikirlerinin bir listesini bulabilirsiniz.

Online Kurslar

Günümüzde online kursların popülaritesi artmaya devam ediyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2017 verilerine göre küresel online eğitim pazarı 255 milyara ulaştı ve bu kurslara talep giderek artıyor. 

Yeni teknolojilerin bu pazarın gelişimine katkısı da oldukça fazla. Kendi online kurslarını oluşturmak veya online eğitimlere katılmak artık çok daha kolay. 

Hem şirket hem de kişi bazında, düşük bir başlangıç yatırımı ile bu yüksek talepli iş modelinin bir parçası olmak artık çok kolay. 

Akıllı yataklar

İyi iş fikirleri her zaman tüketici ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunar. Akıllı yataklar da buna iyi bir örnektir. 

Yapay zeka yataklarla buluşuyor. Akıllı yatak kılıfları sayesinde, yatağın sıcaklığı isteğe bağlı olarak ayarlanabiliyor. Battaniye veya yorgan yüzünden yapılan kavgalara artık bir son vermeye ne dersiniz?

Taşıt şarj etme istasyonları

Elektrikli arabalar geleceğin ulaşım araçları olmaya aday. Çalışmalar şimdiden başlamış durumda ve bu arabalar elektrikle çalışan araçlar oldukları için, şarj istasyonlarına ihtiyaçları var.

 Şarj istasyonlarının kurulması, önümüzdeki yılların en ilginç ve yenilikçi iş modellerinden biri olacak.

Yenilebilir ambalajlar

Sürdürülebilirlik, iş dünyası ve tüketim alanındaki en büyük trendlerden biri.

Çevreyi korumak ve geri dönüşüm yapmaya özen göstermek sürdürülebilirliğin önemli bileşenleridir. Yenilebilir ambalaj sayesinde her iki girişimi de destekleyebilirsiniz.

Bu tür ambalajlar pirinç, tahıl vb. ile yapılan biyoplastik çatal bıçakları içermektedir. Mutlaka tüketilmeleri gerekmez, ancak plastik geri dönüşümüne bir alternatif olabilir. 

Evde güzellik hizmeti

Evde verilen hizmetler, günümüz modern toplumunda popülaritesini günden güne arttırıyor. 

Evde verilecek güzellik hizmeti, insanların yeni tüketim alışkanlıklarına yanıt veren harika bir iş fikri ve farklı tüketici profilleri tarafından talep edilen bir hizmettir. 

Rahatlatıcı içecekler

Günlük yaşamın stresi göz önüne alındığında, kendini iyi hissetme ve rahatlama konseptine yönelik sunulan tüm hizmetler ve üretilen tüm ürünler yüksek talep görmektedir.

Rahatlatıcı içecekler, gelişmekte olan ve niş bir kitleye yönelik bir iş fikridir. 

Doğal kozmetik ürünleri üretimi ve satışı

En popüler güzellik ve cilt bakım ürünleri artık sentetik bileşenlere bağlı değil. 

Tüketiciler artık ürünlerin nereden geldiğini ve içeriğinde ne olduğunu bilmek istiyor. Bu tür kozmetik ürünler, vücuda ve doğaya zararlı katkı maddeleri içermeden yapıldığı için daha doğal ürünlere yönelik artan tüketici talebini karşılamaktadır.

Son verilere göre, pazar büyüklüğünün 2025 yılına kadar 48.04 milyar dolara ulaşması beklenmektedir.

Düşük maliyetli kuryelik

Online alışverişin yaygınlaşmasıyla birlikte paket teslimatı ihtiyacı da katlanarak artmaya başladı. İkinci el ürünlerin satışına yönelik platformları da eklediğimizde, giderek artan bir pazar hacminden bahsedebiliyoruz. 

Bir tür “düşük maliyetli” kuryelik, oldukça uygun fiyatlı ve hızlı bir hizmet sunmayı amaçlayan ve bir iş kurarken ciddiye almanız gereken iş fikirlerinden biridir. 

Şirketler arası makine kiralama

Pek çok şirket ağır ekipman ve makinelerin kullanımına ihtiyaç duymaktadır, dolayısıyla  şirketler arasında makine kiralamak iyi bir  seçenektir.

Belirli makinelere ihtiyaç duyan şirketleri, bu makinelere sahip diğer şirketlerle bir araya getirmeye yardımcı olan ve kullanım amaçlı kiralamaları kolaylaştıran “işbirlikçi” bir iş modelidir.

Şirketlerin işlerini yürütmek için makine satın almak zorunda kalmamasını sağlayarak yatırım maliyetini en aza indiren iyi bir seçenektir.

Robotlar için mekanik atölyeler

Dünyamızın giderek daha da dijitalleşmesi ve akıllı cihazların kullanımının artması, “yapay zeka” veya robotlar için özel atölyelere ihtiyaç duyulmaya başlanması anlamına gelmektedir ve bu ihtiyaç günden güne artmaya devam edecektir. 

Bu iş fikri, teknoloji sektöründe büyük bir geleceği olan ve son derece profesyonel bir iş fikri olarak görülebilir.

İş fikri bulma projelerinde yenilik, özgünlük ve uygulanabilirlik, girişimcinin iş kurma sürecine başlamadan önce aklında tutması gereken en önemli noktalardır.