Girişimcilik

hakkında bilmeniz gereken her şey

Girişimcilik hakkında pek çok şey yazılıp çiziliyor ve her geçen gün daha fazla kişi kendini girişimci olarak tanımlıyor. Peki girişimcilik nedir? Girişimcilik sıfırdan bir iş yaratmaktır. Bir iş fikrine sahip olmak ve bu fikri başarılı bir iş modeli haline getirene kadar tüm aşamalar üzerinde çalışmak anlamına gelmektedir. 

Günümüzde girişimcilik, dünyada devrim yaratan bir hizmet veya ürün yaratma fikri ile bağlantılıdır. Ancak, fikirleri dünyayı değiştirecek nitelikte olsun veya olmasın, kendi işini sıfırdan kurmak isteyen herkes girişimcidir. Franchise’lar ise girişimciliğin en yaygın ve kârlı biçimlerinden biridir. Öte yandan, girişimcilik her zaman geçim sağlamak için bir iş kurma amacını taşımaz Pek çok girişimci, mevcut gelirlerine ek olarak daha fazla gelir etme etme amacıyla(çoğunlukla pasif gelir) küçük projelere başlamayı tercih etmektedir.

Nereden başlamalıyım?

Girişimcilik yalnızca bir iş kurmak ve bu işten para kazanmak anlamına gelmez. Girişimcilik, çok sıkı çalışmak ve sıfırdan kurduğunuz işte, kazanmak için büyük bir çaba gösterdiğiniz parayla yaşamaya cesaret etmek demektir. Girişimcilik zordur. Zamanınızı uzun ve esnek çalışma saatlerine adamanız, gittiğiniz her yerde ve günün her saatinde ulaşılabilir olmanız gerekir. 

Bir işe başladığınızda ve bu işi büyütmeye çalışırken, kendinizden emin olmadığınız veya işinizi yarıda bırakmak isteyeceğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür durumlar, gerçek girişimcileri, tutarlı ve başarı elde etme azmi içinde olmayan diğer girişimcilerden ayırmaktadır. Pek çok kişi girişimciliğin doğuştan gelen bir özellik mi yoksa sonradan öğrenilebilir mi olduğunu merak ediyor.  Açıkçası girişimcilik, bu ikisinin bir kombinasyonudur. İyi bir girişimci olmasını sağlayacak karakteristik özelliklere sahip kişiler olduğu gibi, nasıl başarılı bir girişimci olabileceğini öğrenen ve sıkı bir çalışma ile bu amaçlarına ulaşan kişiler de vardır. Peki iyi bir girişimci olmak için gereken nitelikler nelerdir?

Girişimcinin nitelikleri

Girişimciler sıfırdan bir iş yaratmak ve bu işte başarılı olmak için pek çok niteliğe sahip olmalıdır. Sonuçta girişimcilik, iş dünyasındaki en zor süreçlerden biridir. Bir girişimcinin sahip olması gereken en önemli niteliklerden bazıları şu şekildedir:

  • Azim: Bir girişimci kendi işinde başarıya ulaşma konusunda oldukça azimli olmalıdır. Bu, kuşkusuz en önemli niteliktir. Azim göstermeden başarılı olmak neredeyse imkansızdır. 
  • Heves: Başarılı olmak için yapmanız gereken en iyi şeylerden biri, sizi heyecanlandıran ve tutku duyduğunuz bir işi yapmaktır. Eğer işinize ilk günkü heyecanınızı kaybetmeden devam ediyorsanız, başarıya ulaşmanız ve bu başarıyı korumanız çok daha kolay olacaktır.
  • Hayal gücü ve yetenek:  Doğuştan gelen bir yetenek olarak yaratıcı bir kişiliğe sahip olmak, başarılı bir girişimci olmanıza yardımcı olacaktır. Yaratıcılık, bir işe sıfırdan başlarken sahip olunması gereken niteliklerden biridir. Yaratıcılık doğuştan gelen bir nitelik olmanın yanında iyi bir eğitim ile de geliştirilebilir. Girişim yapılacak alan hakkında sahip olduğunuz bilgi düzeyi daha yaratıcı olmanıza ve işletmenizin başarılı olması için daha iyi fikirlere sahip olmamıza yardımcı olacaktır.

Kısacası bir iş kurmanın, tüm zorluklarına rağmen, harika bir deneyim süreci olduğunu bilmeniz gerekir. Eğer azimli ve sabırlı olursanız, başarı hissini doyasıya yaşayabilir ve bu başarıyı korumak için sizi motive edecek iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

 

Gizlilik politikasını okudum ve kabul ediyorum