Kendi işinizi kurmak, hayatınızın kontrolünü ele geçirmenin ve her ay ekstra para kazanmanın en güçlü yollarından biridir.

Kariyerinize girişimci olarak başlamak en büyük hayallerinizden biri olabilir ve bunun mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesini istiyor olabilirsiniz.

Öyle ya da böyle, girişimcilik engelleri olan uzun bir yoldur ve bu yola çıkmadan önce cevaplarını netleştirmeniz gereken bazı sorular vardır. 

Bu sorulardan ilki, girişimci olma ve kendi işinizi kurma konusunda kararlı olup olmadığınızdır. Motivasyonunuzun yüksek olması, çok fazla fedakârlık yapmaya istekli olmanız ve işinizi kurduğunuz andan itibaren uzun vadede belirli istikrar seviyesine ulaşana kadar sabırlı olmanız gerekir.

Bu konuyu netleştikten sonra, girişimcilik macerasına en doğru şekilde başlamak için uygun adımları atmanız yeterlidir. Ne yapmanız gerekiyor? İlk olarak iş fikrinizin başarısını arttıracak kilit noktaları içselleştirerek başlayın.

İş fikrinizi tanımlayın

Tüm yeni iş kurma projelerinin bir başlangıcı vardır ve yapılacak ilk şey belirli bir iş fikrine sahip olmak ve onu en iyi şekilde tanımlamaktır. 

Bir iş fikri mevcut veya gelecekteki girişimciler için başlangıç noktasıdır. Yeni bir hayatın, işletmenin ve girişimcinin hayatının başlangıcı olduğu için çok önemlidir. 

Bir iş fikrini tanımlama sürecinde, aşağıdaki faktörlerin analiz edilmesi gerekir:

  • Ürün ve hizmetlerinizi tanımlayın. Bir işletmenin amacı her zaman belirli bir kitleye ürün veya hizmet satmaktır. Bu nedenle, ürün ve hizmetlerin tanımını ne kadar iyi yaparsanız, iş fikrini şekillendirmeniz o kadar kolay olur. 
  • Pazarı tanımlayın. Uygulanması gereken bir sonraki adım, söz konusu işletmenin yer alacağı pazarı kesin ve açık bir şekilde tanımlamaktır.
  • Ana rakipleri tanımlayın. Rekabeti tanımlamak, rakiplerin güçlü ve zayıf yönlerini bilmek ve bu yönleri işinize avantaj sağlayacak şekilde kullanmak için gereklidir.
  • Kaynakları tanımlayın. Son olarak, iş fikrinizin gerçeğe dönüşmesini istiyorsanız, ihtiyacınız olacak kaynakları iyi tanımlamanız gerekir.

Şirketi nasıl finanse edeceğiniz konusunda net olun

Büyük bir başlangıç yatırımı veya finansman gerektirmeyen iş modelleri olmasına rağmen, er ya da geç, işi büyütmeye ve geliştirmeye devam etmek için iyi bir finansman kaynağına sahip olmanız gerekecektir.

Bir işletmeyi nasıl finanse edeceğinizi öğrenmek bir öncelikten daha fazlasıdır ve bu noktada farklı seçeneklere sahipsiniz. Bir ya da iki gerçek ve etkili fon kaynağı kurmalısınız: kitle fonlaması, bireysel krediler, girişim hızlandırıcıları, iş inkübatörleri vb.

Kuşkusuz, optimum finansman elde etmek için kilit noktalardan biri profesyonel bir iş planının hazırlanmasıdır.

Bir iş planı oluşturun

İş planı temel olarak şirketinizin geleceğine ilişkin yazılı bir açıklama sağlayan bir belgedir.

İş planı, şirketinizin, iş stratejinizin ve eylem planınızın iyi bir özetini sunmayı amaçlamalıdır. Başka bir deyişle, nasıl para kazanacağınız ve hedeflerinize ulaşmak için izleyeceğiniz adımlar en iyi şekilde açıklamalıdır.

İş planı oluştururken, iş fikrinizi rakiplerinizden ayıran noktaların neler olduğunu vurgulamanız da önemlidir.

İşletmenize hobi gibi davranmayın

Bu, düşündüğünüzden daha yaygın bir durumdur. Pek çok işletme sahibi işini bir hobi olarak görerek çalışır. 

Çoğunlukla girişimciler işlerine ne kadar bağlı olduklarını vurgular. Asıl olan ise, gerekli çaba göstermeden ve işler zorlaştığında vazgeçerek işlerini yarı zamanlı bir eğlence olarak görmeleridir.

Girişimcilikte gerçek bir bağlılık şarttır. Bir işletmenin içinde bulunabileceği tüm zorluklarla uğraşmaya tam anlamıyla hazır değilseniz, bu işe atılmamanız daha doğru olabilir. 

Bağlılık, özveri, zaman ve tutarlılık bir işin devamlılığını sağlamak için vazgeçilmez değerlerdir.

Profesyonel bir ekip oluşturun

Çevrenizi doğru profesyonellerden oluşturmak, profesyonel bir iş fikri geliştirmek ve rekabet ortamında avantaj sağlamak için önemlidir. 

Profesyonel kişilerin çalışma metodolojisi, fikirleri ve görüşleri sizi daha iyi kararlar almaya teşvik eder, başarısızlık ihtimali en aza indirilmiş olur ve iş performansı arttırılır.

Niş bir iş fikri bulun

Başarıya ulaşan iş fikirlerinin ortak noktası, niş bir pazar bulmak ve bu pazarda baskın bir konuma gelmektir. 

Her zaman, belirli bir ürün veya hizmet ihtiyaçları karşılanmayan nüfus segmentleri olacaktır. Bu ihtiyaçlar, niş bir pazar ve iş fikri konusunda size fikir verebilir. 

Zaman ayırın ve bu niş pazarın size uygun olup olmadığını, nihai müşteri profilini ve hedefleri görmek için pazarın iyi bir analizini yapın.

Pazarlama stratejiniz hakkında net olun

Pazarlama, bir işe başlamanın en zorlu yanlarından biridir. Yeni işletme sahipleri genellikle pazarlama stratejilerinin istenilen sonuçları kendilerine vermediğini fark ederler.

Pazarlama, reklamdan daha fazlasıdır. Pazarlama, hedeflerin planlanmasını ve bu hedeflere ulaşmak için bir dizi stratejinin uygulanmasını içerir (bloglar, sosyal medya, e-posta pazarlama …).

Her bir eylem için beklenen sonuçların olumlu olmasını ve gerekli ayarlamaların yapılmasını sağlamak için bu stratejik planlama sürekli ve yakından izlenmelidir.

Başarısızlıktan korkmayın

Korku, toplumun ilerlemesini veya büyümesini engelleyen aktif bileşenlerden biridir. Bireysel olarak korku, insanların eylemlerini ve düşüncelerini sınırlar.

Girişimcilikte korkunun yeri yoktur. Belirsizlik hissi sürekli olabilir. Çalışma ve tutarlılık, korkuyu geride bırakmanız ve iş fikrinize güvenmeniz için gereklidir.

Rekabeti analiz edin

Rakiplerinizi izlemek, piyasa değişikliklerini tahmin etmenize, yeni trendleri, başarılı stratejileri tespit etmenize ve niş pazarda rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Rekabet analizi, bir girişimci olarak üzerinde durmanız gereken en önemli görevlerden biridir. Değişken rekabetçi ortam konusundaki bakış açınızı sürekli olarak güncellemeniz ve sürekli bir analiz stratejisi uygulamanız gereklidir.

Yeni teknolojilere yatırım yapın

Günümüzde teknolojiyi görmezden gelmek imkansızdır. Yeni teknolojiler yalnızca yaptığınız mevcut işleri geliştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda işinizi yeni yönlere doğru genişletmenize de olanak tanır.

Dijital dönüşüm, iş dünyasında önümüzdeki yılların ana trendlerinden biridir.

Stratejik işbirlikleri oluşturun

Stratejik işbirlikleri, iki veya daha fazla bağımsız şirket arasında, ürün ve hizmetlerin veya diğer ticari amaçların üretimi, geliştirilmesi veya satışı konusunda işbirliği yapma anlaşmalarıdır.

Doğru bir işbirliği size büyük avantajlar sağlayabilir:

  • Rekabet ortamında değişim
  • Başkalarından yeni şeyler öğrenme
  • Risk ve maliyet paylaşımı

Kişisel ve sosyal becerilerinizi geliştirin

Kendi işiniz olsa bile her zaman tek başınıza çalışmayacaksınız. Başlangıçta, işletmenizi büyütme ve geliştirme fikirlerinizi paylaşmalı ve başka profesyonellerle de çalışmalısınız.

İyi bir iletişim kurmak, iyi bir dinleyici olmak ve belli oranda dışadönüklük işiniz için yeni fırsatlar bulmanızı kolaylaştıracak niteliklerdir.

Profesyonel bir ağ (network) oluşturma, iş fikrinize görünürlük ve kaynak sağlamak açısından oldukça önemlidir. 

2020 yılı iş fikrinizi geliştireceğiniz yıl mı olacak? Başarınızın temelini oluşturacak bu 12 ipucunu gözden geçirmeyi unutmayın.