Bu yazıda size bir franchise’ın nasıl çalıştığını, karşılaması gereken gereksinimleri ve karlı hale getirmek için bilmeniz gereken her şeyi göstereceğiz. Ve 2020’de İspanya’ya ne yatırım yapabileceğinizi merak ediyorsanız, franchise’lar iyi bir seçenek olabilir.

Bir işletmeyi franchise etmek için ne gerekir?

Bir işletmeyi nasıl franchise edeceğimizi bilmek istiyorsak, minimum yasal bilgiye sahip olmalıyız ve bir franchise’ın karşılaması gereken gereksinimlerin neler olduğunu bilmeliyiz:

  • Bir franchise kurarken bilmemiz gereken ilk şey, bir franchise için çalışan ve karlı bir işimiz olması gerektiğidir. Ayrıca, karlılığının kanıtı olması için yeterli bir süre yönetilmelidir. Bir franchise’ın var olması için bir franchise sahibi, yani markanızla bir iş kurmak isteyen bir kişinin olması gerektiğini unutmayalım. Markanız karlı değilse, bunu yapmak isteyen bir bayi bulmak sizin için çok zor olacaktır.
  • Tescilli bir ticari marka ve logoya (ve bazen bir slogana) sahip olun. Ayrıca, bunların cazip olması gerekir, çünkü bunları satmak daha kolay olacaktır.
  • İşinizi Franchisor Siciline kaydedin.
  • Franchise alan ile yapılacak sözleşmeyi yansıtan bir sözleşme imzalayın: süre, yer, tedarikçiler, cezalar, vb.
  • Franchise alan kişiye gerekli tüm bilgileri verin. Sözleşmenin imzalanmasından 20 gün önce, franchise verenin verileri (isim, adres, işletme adı, Franchisor Sicilinin verileri, vb.), Faaliyet sektörünün açıklaması, gizlilik yükümlülüğünün gerekliliği vb.
  • Ödeme yöntemini ve harcamalarını başlangıç ücreti veya telif ücreti olarak tanımlayın.

Franchise’a yatırım yapmak için 7 ipucu

Herhangi bir yatırım gibi, bir franchise açmak bir risk anlamına gelir. Bu, her bölge farklı olduğundan ve iyi bir konum işinizi çalıştırabilir, kötü bir konum bunu yapmamasına ve yönetimine neden olabilir, çünkü iyi yöneten bir franchise sahibi iyi yönetilemeyenlerden daha karlı. Bu değişkenler, franchise’ın karlılığını markanın kendisinden daha fazla etkiler. Franchise’a yatırım yapmak istiyorsak, bu 7 ipucunu yazın:

Kişisel bir kişisel analiz gerçekleştirin

Kendinizi analiz edin ve inceleyin. Bu yatırım seçeneğine başlamadan önce, kendinize iyi bir franchise sahibi olmaya hazır olup olmadığınızı görmek için bir dizi soru sormalısınız. Hangi ekonomik ve kişisel durumdayım? Hangi bütçeye sahibim ve hangi yatırımı yapmak istiyorum? Hangi franchise’a yatırım yapmak istiyorum? En başarılı bayilikler nelerdir? Franchise’ımın başarısızlığına hazır mıyım? Franchising merkezinden bana uygulanan kurallara uyan iyi bir girişimci olacak mıyım?

Bu dizi soruyu cevaplamak, doğru kişi olup olmadığınızı ve bir franchise’a yatırım yapmanın doğru zamanı olup olmadığını bilmenize yardımcı olacaktır. Bir franchise sahibi olmaya karar verdiğiniz andan itibaren bir girişimci olursunuz, ancak bir markanın şemsiyesi altında hareket edecek bir girişimci ve tedarikçiler, çalışanlar, müşterilerle ilişkiniz … franchise verenin yönergeleri ile işaretlenecektir.

Mevcut yatırım kapasitesini inceleyin

Ne kadar paranız olduğunu, bir franchise açmanın ne kadar tutacağını ve bu parayı nasıl finanse edeceğinizi bileceğiniz bir ekonomik plan yapmalısınız. Ayrıca, franchisor bazen projeyi başlatmak için size tavsiyede bulunur veya asgari kendi kaynaklarını ister. Projeye başlayıp başlayamayacağınızı ve ilk masrafları (ilk giriş, iş, ürün ve malzeme alımı, vb.) üstlenip üstlenemeyeceğinizi bilmenin yanı sıra, müşteri almaya başlayana kadar zamanında kalıp kalamayacağınızı da öğrenmelisiniz. Projenin başarısı veya başarısızlığı büyük ölçüde bu aşamaya bağlı olacaktır.

Faaliyet türünü ve sektörü seçin

Bir franchise seçmeden önce, her franchise’ın nasıl çalıştığını bilmek için piyasayı, her sektörü ve her sektörde çalışmanız gerekecektir. Ayrıca, yerel olarak ihtiyaç duyduğunuz veya ihtiyaç duymadığınız hizmetler sunan bir ürün sunan bir işletmeyi seçmek de aynı şey değildir … İlk yatırım ve geri kazanım süresi, yönetim kavramları, sözleşme koşulları vb. sektörler ve / veya franchise’lar arasında çok farklıdır.

İyi bir seçenek, konsolide olan ve başlangıç aşamasında olan ancak inovasyon ve özgünlük üzerine bahis yapan ve elbette iyi sonuçlar veren bir markayı tercih etmek olabilir.

Seçili bayilikler hakkında bilgi arama

2020’de hangisinin en karlı franchise olacağını bilmek istiyorsanız, daha önce olası bir yatırım için seçmiş olduğumuzlar arasında bir çalışma yapmak gerekecektir. Bunların işleyişi, yükümlülükleri, riskleri, temel gereksinimleri, ucuz veya pahalı franchise olup olmadığı hakkında kendinizi bilgilendirmelisiniz …

Şu anda, internette, bloglarda, özel dergilerde, ekonomi sayfalarında, franchise fuarlarında vb. bulabileceğimiz bilgi miktarı nedeniyle bu aramayı yapmak kolaydır.

Pazarı inceleyin

Herhangi bir işte olduğu gibi, taahhüt ettiğinizde, bulunduğunuz pazarı bilmek zorunda kalacaksınız. Hedef kitlenizin kim olduğunu ve nasıl davrandığını bilin, onu nasıl ikna edeceğinizi ve müşteriye nasıl dönüştüreceğinizi öğrenin. Tedarikçilerinizi tanıyın ve onlarla nasıl faydalı ilişkiler kurabileceğinizi görün. Rakiplerimin kendilerini onlardan nasıl ayırt edebileceğinizi görmek için uyguladıkları stratejiyi inceleyin.

Kısacası, işimin tüm dış temsilcilerini bilirsem, daha rekabetçi hale getirebilirim. Pazar ve rekabetim hakkında tam bilgi sahibi olursam bir franchise başarılı olur.

Diğer bayilere sorun

Bir franchise’ın nasıl çalıştığını bilmek için en iyi gösterge franchise’lardır. Onları ziyaret edin (mümkünse farklı şehirlerden bile) ve bilmek istediğiniz yönlerle karşılaştırın: marka ile ilişki nasıl, ilk aşamalarında yardım alırlarsa, merkezden herhangi bir zorluğa kadar olan destek, hangi eğitimi aldıkları ve ne sıklıkta aldıkları … Ayrıca, en güçlü bayiliklere sahip olan ve iyi zaman geçirmeyen ortak noktaları olan ortak noktaları karşılaştırabilirsiniz.

Etkinliklere gidin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, İspanya’da her yıl çeşitli etkinlikler ve uzmanlaşmış franchise fuarları düzenlenmektedir. Onlarda, franchisörlerle iletişime geçeceksiniz ve bu iş formülü ve işleyişi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu iş işbirliği sistemindeki uzmanlar tarafından düzenlenen konferanslara, görüşmelere, yuvarlak masa toplantılarına ve seminerlere dikkat edin, çünkü alabileceğiniz en iyi eğitim olacaktır.

Bu makalenin, 2020’de bir franchise’a nasıl yatırım yapacağınızı bilmenize yardımcı olduğunu umuyoruz!