Şaşırtıcı bir şekilde, mevcut ekonomi ve piyasa koşullarına rağmen girişimcilik için harika bir dönemin içindeyiz. 

Yeni teknolojiler, hızla artan girişimcilik eğilimi üzerinde çok büyük etkilere sahip ve oldukça ilginç veriler sunuyor.

Yakın zamanda, girişimciliğin beşiği olarak görülen ABD’de yapılan bir araştırmada, oldukça ilginç sonuçlara ulaşıldı:

 • Amerikalı multi-milyonerlerin %62’si bu statülerini kendileri kazanmıştır.
 • İşletmelerin başarısız olmasının en önemli nedeni, piyasadaki talep eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
 • Dünyada 582 milyon girişimci bulunuyor.
 • Bir iş kurmak için en çok tercih edilen sektörler; işletmeler ve gıda sektörüdür.
 • Küçük işletmelerin% 62’sinde personel bulunmamaktadır.
 • Kendi işinin sahibi profesyonellerin % 97’si eski işlerine asla geri dönmeyeceklerini söylüyor.

Paylaştığımız tüm bu bilgilerden sonra, size bir soru sormak istiyoruz…

 

Neden girişimci olmalısınız?

Her girişimcinin neden bir iş kurmaya karar verdiğine dair farklı bir hikayesi var. 

Bazıları iş hayatına girdikleri ilk günden itibaren kendileri için çalışmak istediklerini biliyor, bazıları da başkaları için çalışırken bir fikir üretip girişimcilik için adım atmaya karar veriyor.

Girişimcilik fikrini desteklerken dikkate almanız gereken bazı faktörler:

 • Kendi fırsatlarını ve geleceğini yaratmak. İlgi alanlarınıza göre kendi fırsatlarınızı yaratabilecek ve kendi geleceğinizi şekillendirebileceksiniz.
 • Kendi işinin patronu olmak. Girişimci olduğunuzda, bir patrona ihtiyacınız olmayacak, kendi işinizin patronu olacaksınız. Kendi işinizin patronu olarak, dileğiniz zaman (az ya da çok) çalışabilecek ve kendi çalışma saatlerinizi oluşturabileceksiniz.
 • Hayatları değiştirme fırsatı. İnsanları etkileme potansiyeli olan bir ürün veya hizmet hakkında bir fikriniz var mı? Bir girişimci için daha iyi bir motivasyon yoktur.
 • Bağımsız ve özgür olmak. Girişimcilik, düşünme ve karar verme konusunda bağımsız ve özgür olma hissini yaşamanızı sağlar.
 • İşiniz sizin kazancınızdır. Kendi çabanız sonucunda elde edeceğiniz tüm gelirlerin yönetimi ve kullanımı sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Kendi işine sahip olma fikri çok çekicidir. Başarıyı garantilemek için, büyük fark yaratabilecek bu önemli noktaları aklınızda bulundurun. Okumaya devam edin!

 

Başarılı bir girişimciliğin kilit noktaları

En güvenli ve garantili iş fikirlerine sahip girişimciler bile yeni bir iş fikrini hayata geçirirken belirsizlik hissedebilirler. 

Her yeni iş için her zaman bir risk vardır ve başarı yolunda hem aksaklıklar hem de zorluklar kaçınılmazdır.

Acak başarı şansını artırmak için, dikkate almanız gereken bazı ipuçları bulunmaktadır:

1.- Pazara hakim olmak

İşletmenizin sunduğu ürün ve hizmetlerin piyasadaki ömrünü etkileyebilecek pek çok iç ve dış faktör vardır. Bir işletmenin rekabet olan bir alanda nasıl üstünlük sağladığını anlamak pazara hakim olmak için çok önemlidir. Niş bir alanda işinize odaklanın ve sizi rekabette öne çıkarabilecek bir avantajları bulmaya çalışın.

 

2.- Tutku

Pek çok girişimci için tutku, başarının temel itici gücüdür. Tutku sayesinde bir girişimci işini daha ileriye taşıyacak motivasyona ve esnekliğe sahip olur. Ustaca ve tutkuyla çalışarak niş bir alanda yapacağınız girişimcilik, kendinizi rakiplerinizden ayırmanıza yardımcı olacaktır.

 

3.- Bir iş planı oluşturun

İster yeni bir işe başlıyor olun, ister mevcut bir işi geliştirmenin en iyi yolunu araştırın, iyi bir iş planı kararlarınızı yönlendirmenize yardımcı olacak önemli bir araçtır. İş planının amacı, işe koyulmak için bir strateji oluşturmaya yardımcı olmaktır.  Ayrıca, izlenmesi gereken adımlar, iş hedeflerine ulaşmak için gerekli kaynaklar ve beklenen sonuçlar hakkında bilgi vermektedir.

Bir iş planı oluşturmadan hiçbir iş mümkün değildir. Kontrolü elinizde tutmak istiyorsanız, iyi bir iş planı oluşturmak önemli bir adımdır.

 

4.- Müşteri hedef kitlenizi tanımlayın

Her girişimci potansiyel müşterilerine odaklanmalıdır. Bir müşteri bulabilme, bu müşteriye bir ürün / hizmet satabilme ve onların memnuniyeti tüm iş faaliyetlerinin odak noktası olmalıdır. Başlangıçta ve işin büyümesi sırasında müşteri profili ile ilgili bazı soruları yanıtlamak önemli olabilir. Peki ne tür sorular sormalısınız?

Örneğin:

Ne gibi sorunlar mevcut? Hangi ürünü sunduğunuz önemli değil, bir sorun için çözüm satıyorsunuz. İnsanlar sorunlarının çözülmesini istiyor!

“Potansiyel” müşteriler kimlerdir?  Bu sorunun cevabını demografik veriler ve müşteri davranışlarının incelenmesi ve sınıflandırılması ile bulabilirsiniz.

 

 1. – Rekabeti analiz edin

Rekabet, aynı pazar segmentini hedefleyen ve benzer ürün/hizmet sunan rakipler grubu olarak tanımlanabilir. İyi bir rekabet analizi için yapmanız gerekenler şunlardır:

Rakiplerinizi iyi tanıyın. Detaylı bir çalışma ile rakiplerinizin profilini çıkarın. Rakip ürün ve hizmetlerin gelişimini ve fiyatlandırma sistemini kendi ürün/hizmetlerinizle karşılaştırın. Rekabetin güçlü ve zayıf yönlerini belirleyin. Bu analiz, rakiplerinizin güçlü yönlerine karşı koyarak ve zayıf yönlerinden yararlanarak stratejinizi geliştirmek için neler yapmanız gerektiği hakkında bir fikir verecektir.

 

6.- Stratejik anlaşmalar yapın

Stratejik anlaşma, iki veya daha fazla şirket arasında belirli bir iş faaliyetinde işbirliği yapmak ve böylece birbirlerinin güçlü yönlerinden yararlanmak ve rekabet avantajı elde etmek için yapılan bir anlaşmadır.

Doğru bir stratejik işbirliği için, işimiz hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmalı ve beklentilerimiz tanımlamalıyız. Ayrıca, hangi şirketlerin bu işbirliklerinin bir parçası olmaya uygun olduğunu bilmeliyiz.

 

 1. – Teknolojiye yatırım yapın

Bir girişimci için, teknoloji kadar önemli çok az kaynak bulunmaktadır. Yeni teknolojiler, kârlı ve ilgi çekici iş fırsatlarında anahtar faktör olmaktadır. Teknolojiye yatırım yapmak; işinizi geliştirmek, konumlandırmak ve tanıtmak için hayati önem taşır.  Bu hususta, herhangi bir işletmenin performansını artırmak için dijital dünyanın keşfedilmesi ve sunduğu fırsatlardan yararlanılması son derece önemlidir.

 

Girişimcilik dünyasına girmek istemenizin nedeni ne olursa olsun, iyi bir planlama ve sıkı çalışma ile hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hazır mısınız?