Bir self-servis çamaşırhane açmak için 7 ipucu

Self servis çamaşırhane yatırımı yapmayı mı düşünüyorsunuz? Bu iş fikri çok moda çünkü bu hizmeti kullanan çok fazla insan var ve personel gerektirmediği için yönetilmesi de kolay, sadece binaları açan ve kapatan bir kişi gerekli.

Self servis çamaşırhaneler kârlı mı?

Self servis çamaşırhanelerin karlı olup olmadığı sorusuna cevap evettir, ancak her işletme gibi, sahibi tarafından yapılan yönetime ve uygulanabilirliğini gösteren bir pazar çalışmasına ve iş modeline bağlı olacaktır. Söylediğimiz gibi, yönetim kolaylığı, bu tür işletmelerin sabahtan geceye yılın her günü açık olma olasılığına ek olarak büyük avantajdır. Bazı markalar, bunları yönetmek için haftada sadece 7 saatin yeterli olduğunu ve ilk yılda 35.000 avro kar elde edebileceğinizi gösteriyor. 

İspanya’da bu tür işlerin kullanımına dayanan bir kültür olmadığı doğru olsa da (ABD ve Latin Amerika ülkelerinde geleneğin olduğu gibi), giderek daha fazla insan otomatik çamaşırhane kullanıyor. Üniversite öğrencileri, işçiler, emekliler … özellikle büyük şehirlerde en yaygın kullanıcılardır. Bizimkine kültürel olarak benzeyen bir ülke olan İtalya’da bu hizmet katlanarak genişletiliyor.

Self-servis bir çamaşırhane kurmanın en güvenli yolu, maliyetlerden tasarruf ettiğimiz ve endüstriyel çamaşır makineleri hakkında fazla bilgiye ihtiyaç duymadığımız için bunu bir franchise’lar ile yapmaktır.

Self servis çamaşırhaneye yatırımı yapmak için 7 ipucu

Self servis çamaşırhane kurmak için neye ihtiyacım var? Sonunda bir çamaşırhane kurmaya karar verdiyseniz, başlamadan önce bir dizi ipucunu takip etmelisiniz:

Ön Tavsiye

Herhangi bir işte olduğu gibi (franchiselarda da), başlamadan önce onu açmayı içeren her şey hakkında bilgiye ihtiyacınız var: hangi ilk yatırıma ihtiyacım olacak, müşterilerim olacak, mağazamın yeri ne ve kira fiyatı ne olacak , self servis bir çamaşırhane kurmak için hangi yasal gerekliliklere ihtiyacım var, işletmenin mevcut harcamaları (elektrik, su, makine sigortası, vb.) Alanında uzman değilseniz, bu konularda yardım.

Eğitim ve hazırlık

Hazırlık her işletme için önemlidir, bu yüzden yatırım yapmaya başlamadan önce sizi eğitmek için gerekli kaynakları yatırmaktan çekinmeyin. Franchise’ların, özellikle sektörle ilgili gerekli bilgiye sahip değilseniz, bu pazara girmek isteyen herkes için eğitim programları vardır.

Konum çalışması

Self servis çamaşırhanenin karlılığı için iyi bir yer seçmek şarttır. Bunun için potansiyel müşterilerimizin kim olduğunu ve en önemlisi nerede yaşadıklarını bilmeliyiz. İyi bir konum, iş bölgelerine yakın büyük şehirlerde olabilir. Şehir merkezi, alışveriş merkezleri veya sahil bölgeleri de iyi bir seçenek olabilir.

Köylerde bu tür işlerin işe yaramayabileceği düşünülebilir, ancak düşük rekabet, düşük kira maliyeti ve müşterilerle güven gibi çeşitli avantajları da vardır. 

Ücretsiz hizmetler sunar

Birçok self-servis çamaşırhane, kuru temizleme, ütü, dikiş, narin giysilerin işlenmesi gibi diğer tamamlayıcı hizmetler sunar … Bu, işletmenize değer katacak ve sizi rakiplerinizden ayıracaktır.

Müşterilerinizi tanımlayın

Bölgenizde yaşayan potansiyel müşterileri çok iyi bilmelisiniz. Teklifler, fiyat ve hizmet, bir öğrenci bölgesinde (fiyat daha düşük olmalıdır), işçilerin çoğunun genç olduğu bir bölgede veya ortalama yaşın daha yüksek olduğu bir alanda aynı olmayacaktır.

Sabırlı ve düşünceli olun

Otomatik çamaşırhanelerin temizlik ve temizlik ile ilişkili bir alan olduğunu unutmamalısınız, bu nedenle tesislerinizin imajına her zaman dikkat etmelisiniz ve her zaman temiz tutmalısınız. Ayrıca, müşteriler için bekleme alanı rahat ve davetkar olmalıdır, bu yüzden onlara rahat koltuklar ve rahat bir yer sunun. 

Bölgedeki mağazaları yakalayın

Bölgedeki barlar veya restoranlar gibi mağazalar, her zaman temiz masa örtüleri ve kıyafetlere sahip olmaları gerekeceğinden işletmenize sadık müşteriler olabilir. Bunu yapmak için bölgenizde ticari çalışmalar yapmalısınız.

Ayrıca, etrafınızdaki dükkanların programlarına da uymalısınız. Örneğin, yakınlarda bir okulunuz varsa, ebeveynlerin kıyafetlerini giymeye yaklaşmaları için zaman vermek için mağazanız okuldan önce açılmalıdır.

Self servis çamaşırhane kurmanın maliyeti nedir?

Bu ipuçlarını açıklığa kavuşturduktan sonra, kendinize bir çamaşır kurmanın maliyetinin ne olduğunu soracağınızdan emin olabilirsiniz. Bir çamaşırhane kurmak için yaklaşık 40.000 avroluk ilk yatırımın gerekli olduğu tahmin edilmektedir. Bu yatırım şunları içerir:

  • Faaliyet, inşaat ve elektrik projesi
  • Çamaşırhane kurmak için Belediye Çalışma Ruhsatı
  • Binaların reformu ve uyarlanması
  • Tesisatlar (elektrik, sıhhi tesisat, gaz, buhar çıkarma, havalandırma, klima, yangından korunma, vb.)
  • Makineler (çamaşır makineleri, kurutucular, döviz bozdurma makineleri vb.)
  • Binaların dekorasyonu (mobilyaların geri kalanı, tabela, resim vb.)

Bu, malzeme, kira, deterjan, bakım vb. Yıllık cari harcamaların eklenmesi gereken ilk yatırım olacaktır.

Müşteri tek başına yönetildiği için çamaşırhane pasif gelir kaynağıdır: girer, yıkar, öder ve ayrılır. Ortaya çıkabilecek herhangi bir arıza veya rahatsızlığın yanı sıra, işi yasal olarak yönetmek, nakit kazanmak, binaları açmak ve kapatmak gerekli olacaktır.