Bugün, online işletmelere yatırım yapmak için en uygun zaman. Online ticaret, kapsamı ve büyüklüğü nedeniyle geleneksel işletme anlayışımızı değiştiren, yenilikçi ve heyecan verici bir iş modelidir.

Online ticaret için en iyi örnekler, internet sayesinde ortaya çıkan ve sadece birkaç yıl önce geleneksel işletmelerin hüküm sürdüğü alanlarda hakimiyet kuran Amazon ve Ebay gibi çok uluslu şirketlerdir.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, iş yapmak için online ortamlardan yararlanarak büyük avantajlar elde ediyorlar

Bu anlamda, online mağazalar mevcut en kârlı ve rekabetçi iş modellerinden biri haline gelmektedir. Bu tür bir iş modelini uygulamak hiç de zor değildir ve yapılacak yatırımın diğer iş modellerine kıyasla çok daha az olduğu söylenebilir.

Unutmayın: Online işletmeler, pasif gelir elde etmenin harika bir yoludur.

Online mağazacılık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz? İşe bir online mağaza açarak başlamayı mı düşünüyorsunuz? Son derece popüler olan bu iş modeli hakkında bilmeniz gereken her şeyi size açıklıyoruz.

 

Online mağazaların avantajları ve dezavantajları

Her şeyden önce, bu iş modellerinin artılarından ve eksilerinden bahsedeceğiz.

Avantajları

 • Yatırım minimum düzeydedir. İşinizi dilediğiniz yerden yürütebileceğiniz için iş yeri veya ofis kiralamanıza gerek yoktur. 
 • Online mağaza açma süreci çok basittir, mağazayı sadece birkaç adımda kurmanıza yardımcı olacak farklı alternatifler (e-ticaret platformu) bulunmaktadır.
 • Online bir mağazayı yönetmek için drop shipping (stoksuz satış) gibi pek çok seçenek bulunmaktadır; size ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

Dezavantajları

 • Belli bir ölçüde yatırım yapmanız gerekecektir: domain adı, web hosting, web geliştirme…
 • Bir e-ticaret platformuna karar verdiğinizde ,işlevlerini ve yapılandırmalarını dikkate almalı ve yönergelerine uygun hareket etmelisiniz. Bazı platformlarda bir abonelik veya daha gelişmiş bir abonelik  için ödeme yapmanız gerekecektir.
 • Müşterilerle doğrudan temas yoktur, her şey online ortamda olacaktır. Değerlendirmeleri dikkate almalı ve müşterilerle sosyal ağlar, bültenler, vb. aracılığıyla  dikkatli bir ilişki sürdürmelisiniz.

Online mağaza açmak çok riskli bir girişim değildir. Başarı şansını artırmak için yapılacak işin ayrıntılı ve iyi incelenmesi gerekir. Peki bunu nasıl yapmalısınız? Yazıyı okumaya devam edin ve profesyonel bir online mağazanın nasıl açılacağına ilişkin kilit noktaları ve ipuçlarını keşfedin.

 

10 adımda online giyim mağazası nasıl açılır?

Online mağaza açmak kolay mıdır? Buna cevabımız evet. Bu süreçteki en zor kısım, başarıya ulaşmak için sağlam temellere sahip bir online mağaza geliştirmektir.

Yazının devamında, online mağazanızı açarken iyi bir deneyim yaşamanız için gözden kaçırmamanız gereken detayları paylaşacağız.

İş modelinizi tanımlayın

Elbette, bir işletmenin başarısı için kilit noktalardan biri, iş modelinin en uygun şekilde tanımlanmasıdır.

Online mağazalar söz konusu olduğunda,  iş modelinin büyük bir kısmı ürünlerin nasıl satıldığına göre tanımlanacaktır. Bunun için farklı seçenekler bulunmaktadır: kendi imalatını yapma, toptan satış, drop shipping…

Online işletmenizin odağının ne olacağı ve nasıl kâr elde edeceğiniz konusunda çok net olmanız önemlidir.

Fiyat aralığını ayarlayın 

Fiyat, satış başına kârınızı belirleyecektir. Ancak tüm fiyatlar size yardımcı olmayacaktır. Sattığınız ürün türleri (marka, tasarım, vb…) konusunda net olmanız son derece önemlidir.

Online ortamı ve geniş fiyat yelpazesini iyi bilmek de uymanız gereken temel kurallardan biridir. Bugün, herhangi bir şeyi herhangi bir fiyata satmak mümkün olsa da, ürünün doğal fiyatını belirlemek için rekabeti ve fiyat aralığını dikkate almalısınız.

Uzmanlar, online ortamda en çok satılan ürünlerin 25 € ile 50 € aralığında olduğunu söylemektedir.

Online mağazanızın ismini belirleyin ve domain alın

Online bir mağaza açarken bir isim ve domain (alan adı) seçmek, verilebilecek en önemli iş kararlarından biridir.

Gelecekteki müşterilerin Google’da aratacağı marka ismi ve domain markayı, görünürlüğü, arama sıralamasını ve çok daha fazlasını etkileyecektir. 

Mevcut tüm rekabeti göz önünde bulundurarak seçeneğiniz isim için özverili bir çalışma gerçekleştirmeniz gereklidir. Bu noktada size önerimiz, 2 ila 3 anahtar kelimeden oluşan kısa, rahatça hecelenen ve telaffuz edilen, kolay hatırlanabilir bir isim belirlemenizdir. Elbette, rekabeti tanımak için iyi bir araştırma yapmanız da gereklidir.

İyi bir web hosting sağlayıcısı seçin

Mağazanızın online ortamda sorunsuz bir şekilde çalışması için iyi bir web hosting hizmet sağlayıcısı şarttır.

İyi bir web hosting sağlayıcısı, web sitesinin profesyonel bir şekilde korunmasına yardımcı olacak işlevler sunmalıdır:

 • Yüksek trafiğe izin verme
 • Bant genişliği
 • İyi bir depolama alanına izin verme
 • Güvenlik ve SSL sertifikası
 • Farklı sürümler için veritabanı
 •  E-posta hesabı hizmeti
 • Teknik destek

 

En uygun platformu seçin

Önceki bölümde, online mağazayı kolay ve etkili bir süreç olmasının yanı sıra mümkün olan en iyi şekilde geliştirmek için bir e-ticaret platformu kullanma ihtiyacından bahsetmiştik.

E-ticaret platformları için pek çok farklı seçenek bulunmaktadır: PrestaShop, WooCommerce, Magento, osCommerce…

En uygun platformu seçmek için önerimiz, her birinin özelliklerini, satışlarını ve dezavantajlarını ayrıntılı olarak öğrenmenizdir. Bu şekilde, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı tanımlamak çok daha kolay olacaktır.

Mümkün olan tüm ödeme yöntemlerini ekleyin

Siteden çıkma oranını (ziyaretçinin siteyi terk etme yüzdesi) artıran en büyük faktörlerden biri, mevcut ödeme yöntemlerinin yetersiz olmasıdır.

Bu durumdan nasıl kaçınabilirsiniz? Mevcut tüm ödeme yöntemlerini eklemekten daha kolay bir şey yok. Paypal üzerinden ödeme alamadığınız için satış imkânını kaybettiğinizi düşünebiliyor musunuz? 

Fotoğraflar ve açıklamalar

Online bir mağazada vitrin ekran olacaktır. Ürünleri iyi kategorize edin. Sezgisel ve kolay erişim oldukça önemlidir.

Buna ek olarak, anahtar kelimeler kullanarak iyi yazılmış açıklamalarla çeşitli yüksek kaliteli fotoğraflar gösterilmelidir.

Kullanıcı ile yüz yüze ilgilenemediğiniz için,  açıklamaların içeriği ürün hakkında sorulması muhtemel soruların cevaplarını içermelidir.

Rekabetin yüksek olduğunu unutmayın, iyi bir açıklama size gerekli avantajı sağlayan unsur olabilir.

Gönderim ve iade oranlarınızı belirleyin

Bu son derece önemli! Teslimat ve iade oranları, potansiyel müşterileri belirleyebilecek faktörlerdir.

Satış hacmi veya müşteri sadakat ödüllerine bağlı olarak bazı indirimler uygulayabilirsiniz.

Bu bağlamda piyasa fiyatlarını kontrol edin ve size fayda sağlayabilecek iyi bir strateji düşünün.

Mağazanıza uygun bir blog oluşturun.

Online işletmeler hareketli, yenilikçi ve güncel bir imaj vermelidir. Blog, hayal gücünüzü kullanarak, kullanıcıları motive etmek ve marka imajı oluşturmak için ideal bir kaynaktır.

Sosyal medya yönetimi ile birlikte, müşterilerinizi çekmek ve elde tutmak için temel araç olacaktır.

Online reklam kampanyaları oluşturun

Bir online mağaza online kaynaklardan yararlanmalıdır, bu nedenle markamızı ve ürünlerimizi tanıtmak için online reklam kampanyaları planlamanız ve geliştirmeniz gerekir. Konumlandırmayı iyileştirmek ve istenen kitleye ulaşmak için önemli bir seçenektir.

Online mağaza açmak, minimum yatırımla gerçekleştirilecek oldukça kolay bir süreçtir. Bununla birlikte, işinizi en iyi konuma getirmek için profesyonel bir pazar analizi ve mevcut rekabete karşı sürekli ve özverili bir çalışma gerektirir.